Štiri leta mineva od srečanja ob robu foruma OECD v Berlinu, kjer so se finančni ministri več kot 50 držav in jurisdikcij dogovorili za avtomatično izmenjavo informacij o finančnih računih med pristojnimi organi. Svoj podpis je prispeval tudi takratni slovenski finančni minister Dušan Mramor.

Zdaj so na FURS-u podatke, ki so jih do konca lanskega septembra prvič prejeli od držav podpisnic omenjenega sporazuma, obdelali in ugotovili, da gre v približno 1400 primerih za večja neskladja. Opravljeni nadzori so pokazali, da bo potrebna odmera dodatne davčne obveznosti v višini 3,6 milijona evrov. Identificirali so skupno 14.202 zavezanca za davek oz. 23.021 finančnih računov.

Informacija o visokem znesku na tujem računu ob nizkih doseženih dohodkih v Sloveniji v tekočem obdobju sicer še ne pomeni, da gre avtomatično za davčno utajo ali drugo nepravilnost. Primer so recimo starejše osebe z visokimi prihodki iz tujine v svojih aktivnih letih, zdaj pa v Sloveniji prejemajo razmeroma nizko pokojnino. V tem primeru ne gre za utajo.

Veliko je tudi zgolj neznanja oz. nezavedanja obveznosti, da morajo račune iz tujine prijaviti davčnemu organu (več o prijavi računa v tujini smo pisali v novici TUKAJ). FURS pravi, da v začetnem obdobju izmenjave želijo zavezancem predvsem omogočiti lažjo izpolnitev svoje obveznosti, vsaj zaenkrat pa bo manj izrazito represivnih ukrepov.

Kot pojasnjuje FURS, pa so med največjimi nepravilnostmi primeri navideznih prodaj poslovnih deležev, kjer dejansko pride do izplačila kapitalskih dobičkov. Gre za praviloma tujo pravno osebo, ki nastopa kot kupec, za njo pa stoji ista fizična oseba, ki v Sloveniji nastopa kot prodajalec poslovnega deleža.
Imajo pa podatki o bančnih računih slovenskih zavezancev v tujini tudi drug namen, in sicer je bilo za kar nekaj davčnih dolžnikov šele zdaj ugotovljeno, da imajo račun tudi v tujini. Skupno so dolžni približno 5 milijonov evrov, FURS pa je že poslal zahtevke za mednarodno upravno pomoč.

Vir: STA