Finančna uprava bo v letu 2024 na podlagi Direktive Sveta (EU) 2021/514, imenovane DAC7, prejela informacije o dohodkih, ki so bili ustvarjeni preko spletnih platform v letu 2023.

Direktiva DAC7 je bila sprejeta v okviru Evropske unije leta 2021 in določa obveznost poročanja za operaterje spletnih platform o prodajalcih, ki prek teh platform ustvarjajo dohodek iz najema nepremičnin, osebnih storitev, prodaje blaga in najema prevoznih sredstev. Ta določba je bila prenesena v slovenski pravni red decembra 2022 z novelo Zakona o davčnem postopku (ZDavP-2N) in je del III.Č poglavja Zakona o davčnem postopku – ZDavP-2.

Poziv Finančne uprave

Finančna uprava poziva vse tiste, ki ustvarjajo dohodek preko spletnih platform, da te dohodke ustrezno prijavijo. Navedene podatke bo namreč uporabljala tudi v okviru davčnih nadzorov. Obveznost prijave prav tako velja za pretekla leta, torej za dohodke ustvarjene v letu 2023 in pred tem.

Poslovanje preko spletnih platform se praviloma obravnava kot opravljanje pridobitne dejavnosti, zato se dohodki iz tega naslova obravnavajo kot dohodek iz dejavnosti po Zakonu o dohodnini (ZDoh-2) ali po Zakonu o davku od dohodkov pravnih oseb (ZDDPO-2), če zavezanec opravlja dejavnost kot gospodarska družba (na primer d.o.o.).

Izjeme

Izjema so dohodki iz naslova poslovanja preko spletnih platform, ki se obravnavajo kot dohodki iz drugega pogodbenega razmerja po ZDDPO-2, če ni izpolnjen kriterij samostojnega, neodvisnega in trajnega opravljanja dejavnosti (v primeru enkratnih ali občasnih poslov) ali kot dohodek, ki je oproščen plačila dohodnine po ZDoh-2, v primeru dohodka doseženega z odsvojitvijo premičnin.

Finančna uprava bo od operaterjev platform prejela identifikacijske podatke o prodajalcih in o prejetih nadomestilih, odtegnjenih provizijah, pristojbinah in davkih, pa tudi podatke o številu opravljenih dejavnostih, podatke o finančnih računih, na katere je bilo nakazano nadomestilo, ter dodatne informacije o nepremičninah, če gre za oddajo le-teh v najem.

Registracija dejavnosti

Posamezniki in pravne osebe, ki poslujejo preko spletnih platform, morajo ustrezno registrirati svojo dejavnost, na primer s prijavo samostojnega podjetnika ali gospodarske družbe. Za vključitev v davčni register se je potrebno registrirati pri AJPES v Poslovnem registru Slovenije. Registracija dejavnosti »za nazaj« je mogoča preko finančnega urada, kjer je treba priglasiti tudi status normiranca v osmih dneh od vpisa v Poslovni register.

Registrirati se je treba tudi v sistemu eDavki s pridobitvijo digitalnega potrdila. Prijava dohodkov iz naslova poslovanja preko spletnih platform vključuje v obračun akontacije dohodnine in dohodnine od dohodka iz dejavnosti ter oddajo obračuna davka od dohodkov pravnih oseb praviloma do 31. marca tekočega leta za preteklo leto.

 

Na spletnih straneh Finančne uprave so na voljo podrobne informacije o davčni obravnavi dohodkov, kjer je mogoče najti tudi informacije o prijavi dejavnosti za preteklo in prihodnje poslovanje.

 


Preberite še ostale novice IR na povezavi TUKAJ