Nov 54.a člen ureja predložitev popravkov obračuna davka v drugačnih – daljših rokih, kot jih določata veljavna 53. in 54. člen ZDavP-2. Tak popravek bomo lahko vložili v zvezi z izvršitvijo sodbe, izdane v delovnih in socialnih sporih, in sicer v 2 mesecih od pravnomočnosti sodbe. Enako velja tudi za sklenjene izvensodne poravnave v delovnih in socialnih sporih, nove določbe pa se uporabljajo od 1.7.2019.

Tako se urejajo posebni primeri, ko zaradi odločitve sodišča v delovno-socialnih sporih pride do posledic na davčnem področju. Zaradi odločitve sodišč mora namreč delodajalec oziroma izplačevalec dohodka kot tožena stranka v zvezi z izvršitvijo sodbe izpolniti tudi davčno obveznost.

Najštevilčnejši so primeri, ko delovno ali socialno sodišče odloči, da se drugo pravno razmerje, na podlagi katerega je oseba opravljala delo, prekvalificira v delovno razmerje in je treba osebo vključiti za nazaj v zavarovanje na podlagi delovnega razmerja. V takem primeru mora delodajalec za nazaj obračunati in izplačati plače, pri čemer upošteva že izplačane dohodke. Prekvalifikacijo dohodka v plačo se tehnično izvede tako, da se predloži popravek REK-2 z zmanjšanjem in hkrati se za ista izplačila predloži REK-1 za izplačilo plače. Popravku je potrebno priložiti obrazložitev popravka in priložiti pravnomočno sodbo.

Davčni zavezanec, ki bo v zakonskem roku 2 mesecev predložil popravek obračuna davka, ne bo plačal obresti, prav tako pa davčnemu zavezancu v zvezi s preplačilom davka obresti ne bodo pripadale. Preveč plačani davek se vrne po določbah 97. čl. ZDavP-2.

Kdor bo 2-mesečni rok zamudil, bo za premalo obračunane davke obremenjen za obresti po 95.a členu zakona. Konkretneje bo postopek predpisan s spremenjenim pravilnikom, pričakujemo pa tudi objavo obrazca na spletni strani FURS.