Vlada je konec junija potrdila Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1M), s katerim se v slovenski pravni red prenaša štiri direktive Evropskega parlamenta in Sveta. S predlogom novele zakona Slovenija krepi učinkovitejše poslovno okolje za podjetja, in sicer z večjo preglednostjo poslovanja in družbeno odgovornostjo gospodarskih družb.
Za kaj gre?
Gre za direktive s področja javnega razkrivanja davčnih informacij v zvezi z dohodki (direktiva o javnem poročanju po državah), s področja poročanja podjetij o trajnostnosti (direktiva glede poročanja o trajnostnosti). Gre tudi za direktive s področja zagotavljanja uravnotežene zastopanosti spolov med direktorji (poslovodji) družb (direktiva o uravnoteženosti spolov v družbah) in delegirano direktivo v zvezi s prilagoditvijo meril velikosti mikro, malih, srednjih in velikih podjetij ali skupin (direktiva glede razvrščanja in prerazvrščanja družb po velikosti).
Kaj je namen?
Z implementacijo direktive o poročanju podjetij glede trajnostnosti (CSRD) se sledi cilju podpreti preusmeritev kapitalskih tokov v naložbe v trajnostno rast in tudi povečati zavedanje o pomembnosti obvladanja finančnih tveganj gospodarskih družb, ki izhajajo iz dejavnikov, povezanih s trajnostnostjo.
Ti dejavniki so okoljski, socialni, dejavniki v zvezi s spoštovanjem človekovih pravic in upravljavski dejavniki, ki med drugim vključujejo tudi podnebne spremembe, degradacijo okolja, odnos do zaposlenih in poslovnih partnerjev ter upravljanja same družbe. Z novelo se ažurirajo obstoječa pravila glede nefinančnega poročanja, veča se obseg in vsebina informacij, o katerih se mora poročati, ter povečuje nadzor nad vsebino poročanja s strani revizorjev.
Prav tako se širi tudi krog zavezancev za poročanje. Med slednje se uvrščajo vse družbe, ki kotirajo na reguliranih trgih (borzi), razen mikro družbe. Poročilo o trajnostnosti bo tako nadomestilo obveznost priprave izjave o nefinančnem poslovanju, bo pa to obsežnejše ter posledično doprineslo k boljšim informacijam, kako gospodarske družbe vključujejo trajnostne vidike v svojo dejavnost. Poročilo o trajnostnosti bo pripravljeno v enotni elektronski obliki na podlagi enotnih standardov trajnostnega poročanja, sprejetih s strani Evropske komisije, kar bo izboljšalo primerljivost informacij različnih gospodarskih subjektov.